galeria sztukpuk | wydarzenia | galerie | forum-teksty | recenzje | archiwum | linki | kontakt

 

 

 

Pl.Sikorskiego 10
31-115 Kraków
tel/fax +48 12 421 02 78
e-mail: mpotocka@interia.pl
office@moma.pl

Dyrektor: Maria Anna Potocka

Galeria zaprasza - wtorek, środa, czwartek od 16 do 18 lub po umówieniu telefonicznym

biuro organizacyjne
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Niepołomicach

     
X
 
  |ARCHIWUM GALERII

nadchodzące wydarzenia

 

bieżąca wystawa

Beat Streuli

Guangzhou 02. 08

od 26 września 2008

fotoreportaż z wernisażu

Fotografie Beata Streuliego wystawione w Galerii Potocka powstały w Chinach w lutym 2008 roku, kiedy  w okresie tradycyjnych wędrówek związanych z obchodami chińskiego nowego roku księżycowego  pogoda wywołała komunikacyjny chaos. Dla wielu robotników to jedyne wolne dni w roku i jedyna okazja, aby udać się w rodzinne strony. Z powodu mrozów, zamieci i przerw w dostawie prądu przestały kursować pociągi. W całym kraju na dworcach kolejowych czekało sześć milionów ludzi. Beat Streuli był w tym czasie na południu Chin. Na wystawie będzie można zobaczyć fotografie zrobione na dworcu głównym w Guangzhou. Część z nich w postaci ogromnych tapet, inne jako pokaz slajdów lub video.

Beat Streuli od wielu lat zajmuje się realizacją filmów wideo i tworzeniem wielkoformatowych fotografii. Fotografując Streuli skupia się przede wszystkim na twarzach, utrwalając emocje, jakie się na nich pojawiają. Tworzy portrety współczesnego społeczeństwa. Artyście zależy na tym, żeby przyłapać" poszczególne osoby w momencie, gdy zatapiają się we własnych myślach i tracą poczucie bycia w przestrzeni publicznej. Stara się pokazać prawdę i złożoność miejskiego życia, z jego blaskami i cieniami.

Sam artysta mówi: Moja sztuka jest zbliżona do snucia opowieści, dziennika z podróży, czasem nawet do muzyki, a nie do próby wyjaśniania rzeczywistości. Opisywanie specyficznych aspektów jakiejś kultury czy jakiegoś miasta w kilku zdaniach nieuchronnie prowadzi do jaskrawych generalizacji i banałów, i dlatego wolę opowiadać w obrazach o tym, jak doświadczam danego miejsca. Wszystko inne byłoby obraźliwe dla żyjących tam ludzi.

Beat Streuli (ur. 1957) Szwajcarski fotograf i twórca filmów wideo mieszkający w Dusseldorfie i Brukseli. Swoje prace pokazuje od 1984 roku. Jego prace znajdują się w ważnych światowych kolekcjach: Centre Georges Pompidou w Paryżu, Museum of Contemporary Art w Chicago, Stedelijk Museum w Amsterdamie, Museum of Modern Art w San Francisco, Hirshhorn Museum and Sculpture Garden w Waszyngtonie czy Museum of Contemporary Art w Los Angeles, a także w wielu kolekcjach prywatnych. Część jego fotografii jest wystawiana w formie permanentnych instalacji, m.in. w Stadtsparkasse w Dusseldorfie, Style Company Building w Osace, Dallas Fort Worth Airport w Dallas czy Hypovereinsbank w Monachium. Artysta zrealizował serie fotograficzne portretując mieszkańców wielu światowych metropolii, m.in.: Paryża, Kopenhagi, Wiednia, Nowego Jorku, Sydney, Melbourne, Tokio, Marsylii i Krakowa. Szczególne miejsce pośród jego fotografii zajmują cykle poświęcone znanym ulicom: 8 Aleja i 35 Ulica w Nowym Jorku i londyńska Oxford Street. W 2005 roku pokazywał swoje prace w Bunkrze Sztuki w Krakowie.

wydarzenia

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Niepołomicach

Hostel

wystawa dzieł z kolekcji Galerii Potocka i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Niepołomicach

od 19 czerwca, 2008

Wakacje to czas podróży i wynajmowania, tymczasowego zasiedlania przestrzeni mieszkalnych. Przestrzeni dla każdego uniwersalnych, zaopatrzonych tylko w najpotrzebniejsze meble, sprzęty, dekoracje z seryjnej produkcji. W Krakowie na czas wakacji powstaje bardzo wiele hosteli, mieszkań, apartamentów do wynajęcia. Tracą one swój codzienny, prywatny wymiar stając się obszarem masowego użytku.

Galeria Potocka też jest takim miejscem z odmienioną funkcją. W pokojach pozbawionych wszelkich elementów służących do mieszkania pokazywana jest od wielu lat sztuka współczesna. Na czas wakacji na nowo nadajemy jej funkcje mieszkalne, ale tylko pozornie, w warstwie wizualnej.

Z kolekcji zostały wybrane dzieła, które formą lub tematem odwołują się do codziennego otoczenia. Pierwsza grupa to ready-made, prace, których autorzy "używają" gotowych przedmiotów, zmieniając tylko ich kontekst. Druga grupa to zbiór prac "udających" rzeczy zwyczajne, naśladujących ich materię, kształt, zastosowanie. Trzecia grupa to dzieła wykorzystujące przedmioty codzienne, jako materiał wyjściowy do nowej konstrukcji. Kontekst miejsca, w którym zostanie pokazana wystawa "Hostel" i jego pierwotnego przeznaczenia sytuuje myśli widza w punkcie, z którego wyszli autorzy prezentowanych dzieł. Ważne, by się od niego odbić i podążyć po torach ich myśli. Odnaleźć się w przestrzeni ponad tą zorganizowaną przez pozornie znajome, opatrzone, zwyczajne przedmioty.

Z ponad pięciuset dzieł z kolekcji Galerii Potocka będzie można zobaczyć prace takich artystów, jak: Rafał Bujnowski, Aleksander Honory, Karolina Kowalska, Jarosław Kozłowski, Robert Kuśmirowski, Piotr Lutyński, Robert Maciejuk, Małgorzata Markiewicz, Zbigniew Sałaj, Wilhelm Sasnal, Janek Simon, Magdalena Poprawska, Piotr Uklański, Jiri Valoch .

Kurator : Anna Sulich

Hubert Czerepok "Dziwni turyści"

od 26 IV, 2007 (do 15 VI)

fotoreportaż z wernisażu

Wystawa odnosi się do wydarzeń jakie miały miejsce 10 maja 1979 roku w Emilcinie koło Opola Lubelskiego, kiedy to 71-letni rolnik Jan Wolski doświadczył spotkania trzeciego stopnia z przybyszami z innej planety.

Agata Bogacka

Druga połowa serca

22 marca 2007

fotoreportaż z wernisażu

Wystawa Agaty Bogackiej jest pierwszą indywidualną prezentacją tej artystki w Krakowie.

Bogacka jest już artystką dobrze znaną i cenioną. Od lat związana z warszawską Galerią Raster. Styl jej malarstwa jest łatwo rozpoznawalny - operuje charakterystycznym linearnym konturem, maluje płasko, na płótnie kładzie duże powierzchnie koloru. Pod tą oszczędną formą kryje się wiele prywatnych emocji zawartych w tematach jej obrazów, których bohaterami są postacie z najbliższego otoczenia i ona sama.

Malarstwo Agaty Bogackiej, które jest szczególnym zapisem życia prywatnego - staje się co raz bardziej "dziwaczne" i niepokojące. Co raz więcej w nim niedomówień i niedokończonych, tajemniczych historii dziejących się na pograniczu snu i jawy. Obrazy Bogackiej przepełnia melancholia, egzystencjalny niepokój i samotność. Jej sztukę można również interpretować jako głos pokolenia - portret dzisiejszych trzydziestolatków. Prostota formy co raz częściej ustępuje wyrafinowanej dekoracyjności. Na płótnach pojawiają się kobiety gigantki, niektóre postaci powstają przy pomocy arabesek farby subtelnie wyłaniających się z gładkiego tła.

W ramach wystawy Druga połowa serca zostaną pokazane również rysunki oraz fotografie, dotąd mniej znane publiczności. Fotografie mówią o sposobie pracy nad obrazami, ale stanowią też ważne ich dopełnienie. Rysunki to autoportrety odbite w złotym sercu, które Agata nosi na piersi jako medalion.

Wystawa ta otwiera cykl pokazów w Galerii Potocka poświęconych wrażliwości na rzeczywistość rozumianej w różny sposób, czasami bardzo przewrotnie.

informacje galerii

Niekomercyjna galeria sztuki współczesnej. Istnieje od 1986 r. i jest czwartą z kolei galerią Marii Anny Potockiej. Do tej pory zorganizowano blisko 100 wystaw i wydano 50 edycji katalogów sygnowanych przez artystów.
Galeria gromadzi również dokumentacje artystów, posiada bibliotekę (bogaty zbiór wydawnictw polskich i zagranicznych poświęconych sztuce współczesnej), organizuje wykłady oraz spotkania ze studentami i licealistami. Udziela pomocy studentom piszącym prace magisterskie.
W Galerii mieści się także biuro organizacyjne Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Niepołomicach - pierwszego w Polsce po II Wojnie Światowej Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Zostało założone w 1996 r. w oparciu o prywatną kolekcję Marii Anny Potockiej. Jest to międzynarodowa kolekcja i pochodzi z darów artystów, która obejmuje prace 72 autorów - kilkaset dzieł wykonanych w różnych mediach.
W dziedzinie międzynarodowej sztuki nowoczesnej jest najcenniejszą i najważniejszą instytucją w Małopolsce.

Kolekcję Muzeum tworzą artyści:
Eric Andersen, Jerzy Bereś, Iwan Bielutin, John Blake, Bernh. Joh. i Anna Blume, Wojciech Bruszewski, Marek Chlanda, Stanisław Cichowicz, Josef Dabering, Marta Deskur, Danny Devos, Andrzej Dłużniewski, Stanisław Dróżdż, Stano Filko, Paweł Freisler, Ken Friedman, Adam Garnek, Jacob Gasteiger, Jochen Gerz, Trevor Gould, Piotr Grzybowski, Al Hansen, Noel Harding, Matthias Herrmann, Dick Higgins, Ewerdt Hilgemann, Alexander Honory, Nan Hoover, Taka Iimura, Matthias Jackish, Przemysław Jasielski, Rolf Julius, Wolf Kahlen, Jerzy Kałucki, Koji Kamoji, Milan Kniżak, Jarosław Kozłowski, Rolf Langebartels, Zbigniew Libera, Piotr Lutyński, Hanna Łuczak, Zbigniew Makarewicz, Peter Mandrup, Vlado Martek, Jan Mlcoch, Helmut Nickels, Boris Nieslony, Tomasz Osiński, Jan Pamuła, Andrzej Partum, Geza Perneczky, Bogdan Perzyński, Mieczysław Porębski, David Rabinowitch, Norbert Radermacher, Jerzy Rosołowicz, Zbigniew Sałaj, Wilhelm Sasnal, Bogusław Schaeffer, Mikołaj Smoczyński, Daniel Spoerri, Henryk Stażewski, Petr Stembera, Grzegorz Sztwiertnia, Artur Tajber, Akemi Takata, Janusz Tarabuła, Jiri Valoch, Bernard Villers, Zbigniew Warpechowski, Marian Warzecha, Peter Weibel, Jacek Zachodny, Otto Zitko, Heimo Zobering, Rafał Buinowski.

galeria sztukpuk | wydarzenia | galerie | forum-teksty | recenzje | archiwum | linki | kontakt


Copyright by "SZTUK PUK" 2001 - 2006 Kraków , Ryszard Bobek, Filip Konieczny