galeria sztukpuk | wydarzenia | galerie | forum-teksty | recenzje | archiwum | linki | kontakt

 

Rynek Główny 33
31-010 Kraków
tel. +48 12 (12) 422-53-95
email: nchaber@cyf-kr.edu.pl
 

wydarzenia 2003

trzebiatowski

 

 

 

 

 

fotoreportaz z wernisażu

wydarzenia 2004

Ventzislav Piriankov, VENTZI malarstwo
25 listopada - 13 grudnia
artysta: www.ventzi.art.pl, ventzi@gamma.com.pl, 506
kurator wystawy:
Katarzyna Piriankov
patronat medialny:
Gazeta Krakowska, Miesiąc w Krakowie, Radio Alfa, Telewizja Polska - Kraków
Doskonały warsztat, mistrzostwo formy, piękna, głęboka, bardzo osobista wizja świata.
Ventzislav Piriankov od 12-stu lat mieszka i tworzy w Poznaniu, robiąc błyskotliwą karierę, zajmując znaczące miejsce na rynku sztuki w Polsce i za granicą.
Swój doskonały warsztat zdobył w dużej mierze w Bułgarii, jeszcze przed studiami w Polsce. Jak dotąd zorganizowanych zostało ponad 20-cia jego wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą, brał udział w wielu wystawach zbiorowych.

Ventzislav Piriankov, VENTZI
ur. w 1971r. w Choumen w Bułgarii, od najmłodszych lat uczył się u znanego bułgarskiego malarza Anastasa Konstantinova. Studiował przez rok na Akademii Sztuk Pięknych w Sofii, po czym wyjechał do Polski aby kontynuować studia na poznańskiej ASP. Ukończył studia w 1995r dyplomem z malarstwa w pracowni prof. Jacka Waltosia.
Piriankov już jako bardzo młody człowiek osiągnął dojrzałość artystyczną i jeszcze w liceum zaczęto wystawiać jego obrazy w galeriach w Plovdiv, mieście artystów z którego pochodził, w którym się uczył. W Polsce jego twórczość, przepojona duchem kultury południa, została wzbogacona o elementy ascetyzmu, wyciszenia, stabilności i porządku. Kontynuując swą działalność artystyczną Ventzislav Piriankov spotkał się z uznaniem wielu sławnych osobistości, m.in. znakomitego dyrygenta Jerzego Maksymiuka, który przyrównał jego malarstwo do duchowych uniesień twórczości Chagalla (J. Maksymiuk przemawiał na wernisażu w galerii Adi-Art w Łodzi). Malarstwo V. Piriankova zachwyciło Panią Jolantę Kwaśniewską, która określiła jego twórczość jako hymn na chwałę miłości, piękna i światła. Gratulowali mu osiągnięć prezydent Niemiec Johannes Rau i minister kultury Julian Nida-Ruemelin. Malarstwo Piriankova to zaskakujące połączenie dwóch obszarów: erotyki i sacrum. Jeden nurt są to obrazy sięgające głęboko do podłoża ikonowego, w połączeniu z surowością monochromatycznej kolorystyki. Emanuje z nich stabilność i spokój, umysł widza prześwietla jedynie zarysy konturów postaci, nie jest rozpraszany żadnymi detalami. Drugi kierunek to ucieleśnienie sfery związanej z erotyką. Powstają obrazy pełne namiętności zarówno w formie, jak i kolorze. Jednak nawet obrazy pojawiającej się pary małżeńskiej, czy pary kochanków mają w sobie coś z zastygłości, statyczności, zatrzymania się w chwili, która na obrazie zmienia się w wieczne trwanie. Zamiłowanie Ventziego do ikon ujawnia się także poprzez ciepłą, często złocisto-czerwoną kolorystykę obrazów. Znakomity warsztat widoczny jest zarówno w formie jak i estetyce obrazów.

wydarzenia 2006

KAREN KUNC

grafika

od 13 września, 2006

 

fotoreportaz z wernisażu

 

 

Zbigniew Krzywdziak

grafika, rysunek

od 2006-06-27

 

 

 

 

fotoreportaż z wernisażu

Ewa Bajek

Zbigniew Bajek

od 6 czerwca 2006

 

 

fotoreportaż z wernisażu

Michał Baca

Malarstwo

4.04.2006.

 

 

 

fotoreportaż z wernisażu

wydarzenia 2007

 

galeria sztukpuk | wydarzenia | galerie | forum-teksty | recenzje | archiwum | linki | kontakt


Copyright by "SZTUK PUK" 2001 - 2007 Kraków , Ryszard Bobek, Filip Konieczny