galeria sztukpuk | wydarzenia | galerie | forum-teksty | recenzje | archiwum | linki | kontakt

 

Galeria Stowarzyszenia
Artystycznego
Grupa Krakowska
"Krzysztofory"

 

 

 

 

ul.Szczepańska 2
Kraków
tel. +48 12 431-19-40

Właściciel: Grupa Krakowska, Cricoteka
     
  X  
     
  ARCHIWUM GALERII

nadchodzące wydarzenia

 

bieżąca wystawa

Stowarzyszenie Artystyczne Grupa Krakowska

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka

wystawy obrazów

Zbigniewa Warpechowskiego i Sławomira Marca

od 15 maja 2006,

fotoreportaż wernisażu

Zbigniew Warpechowski
Ur. w 1938r. na Wołyniu, w Polsce; 1956-63 studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, 1964-65 Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1962 r. uprawia malarstwo; Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Warszawie i Wrocławiu, Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum w Koszalinie.
Od 1964 pisze wiersze, tworzy performance poetyckie, publikuje w czasopismach (tomik "Papier" wyd. w Białymstoku). Od 1967 r. uprawia sztukę performance (dotychczas ponad 250 występów w 26 krajach, m. in. w Europie, Izraelu, USA, Kanadzie, Japonii. Uczestniczył między innymi w Festiwalu Sztuki w Edynburgu, Documenta 8 w Kassel, Edge 88 w Lodynie i NIPAF w Japonii. Od 1973 - filozoficzne rozważania o sztuce. Książki:

"Podrecznik" - wyd. Centrum Stuki Współcz. W-wa 1990;
"Zasobnik" - wyd. Słowo/ObrazTerytoria, Gdańsk 1998;.
"Podnosnik" - Sandomierz 2001;
"Statecznik" - Lublin 2004.
Więcej informacji można znaleźć na internetowej stronie autora:

www.warpechowski.sandomierz.net

Na wystawie w Krzysztoforach Zbigniew Warpechowski zaprezentuje prace z różnych okresów, zdjęcie z pracy konceptualnej na temet "NIC" (obraz), dokumentację fotograficzną z performance'u pt. "Obywatelstwo dla czystego odczucia Kazimierza Malewicza", dwa obrazy nawiązujące do "Czarnego kwadratu", które pokazywał na wystawie "malewiczowskiej" w Białymstoku w 2005 r.; oraz "Stół polski", który to obraz ma długą historię. "Podobny temat, na którym można powiedzieć uczyłem się malować, malowałem w latach 1963-64, obraz wystawiany był w EMPiKu krakowskim (pod Teatrem Starym w 1966 r.), przekazałem go w depozyt, skąd został ukradziony, a potem sprzedany, po 40 latach wróciłem do tego tematu ( Ostatnia Wieczerza w pionie )".

Sławomir Marzec

Absolwent warszawskiej ASP i Kunstakademie w Düsseldorfie; od 1988 pedagog ASP w Warszawie, od 2003 także profesor KUL. Praktykuje różne formy sztuki wizualnej, publikuje także teksty z pogranicza krytyki i teorii sztuki (m.in. w NYArts, Exit, Obieg, Contemporary itd.). Autor ponad 30 wystaw indywidualnych i wielu zbiorowych (m.in. w Galerii XXI w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, CSW na Zamku Ujazdowskim w Warszawie, Critics`s Choice na Biennale w Łodzi, w Zachęcie w Warszawie i Socrates Sculpture Park w Nowym Jorku, oraz w BWA w Lublinie i innych).

Na wystawie Sławomir Marzec prezentuje obrazy zbudowane na opozycji śladu (faktury) i pozoru (pojawiających się i zanikających form malowanych werniksem). Wpisane są one w powierzchnie obrazów składające się z niezliczonej liczby maleńkich drobin "wszystkich" kolorów (około 165, tyle bowiem odróżniamy świadomie barw). Te drobiny są zarówno przypadkowo nakrapiane, ale i pieczołowicie nakładane punkt po punkcie jako rodzaj korygowania przypadku. Tak zfragmentaryzowany kolor tworzy pulsację form - konturów, zarysów powstających jako ciąg specyficznych powidoków. Zmieniają się one co kilka sekund w rytm procesów fizjologii oka, a także w relacji na naszą intencjonalność. W pewnym sensie są to ruchome obrazy, gdzie można zobaczyć "wszystko". Ponadto ważnym elementem, choć czasem na granicy błędu postrzegania, są odchylenia kształtu samego blejtramu, oraz tytuły.

Więcej informacji można znaleźć na internetowej stronie autora: www.slawomirmarzec.glt.pl

wydarzenia

Hans Bellmer

"Obsesja"

w ramach IV Krakowskiej Dekady Fotografii

od 2006-04-25

 

fotoreportaż z wernisażu

informacje galerii

 

galeria sztukpuk | wydarzenia | galerie | forum-teksty | recenzje | archiwum | linki | kontakt


Copyright by "SZTUK PUK" 2001 - 2005 Kraków , Ryszard Bobek, Filip Konieczny