galeria sztukpuk | wydarzenia | galerie | forum-teksty | recenzje | archiwum | linki | kontakt

 

Klub "Folia Concept Club"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kraków

Rynek Główny 30

tel.012 423 26 52

http://www.foliaclub.pl

info@dubfolia.pl

 
     
  x  
     
  ARCHIWUM GALERII

nadchodzące wydarzenia

"Do tyłu czyli naprzód"

dzisiejsza tradycja romantyczna w Polsce i w Niemczech.

31 maj , godz. 20

Na wystawie pokazane zostaną prace artystów młodego pokolenia: pięciu z Polski i pięciu z Niemiec. W swoich fotografiach, obrazach, filmach, instalacjach i rzeźbach inspirowali się romantyzmem. Na wystawie będzie można zobaczyć dziesieć różnych pozycji spojrzenia na tradycję romantyczną.

Wystawa "Do tyłu, czyli naprzód" zaprasza do spojrzenia "do tyłu" na europejski romantyzm. W oparciu o zróżnicowany rozwój narodowej tradycji polskiej i niemieckiej celem projektu jest wypracowanie wspólnej perspektywy i zrobienie kroku "naprzód".

W ciągu dwóch tygodni wystawy odbędą się liczne imprezy towarzyszące. Tematyczne dyskusje, prezentacje filmowe oraz warsztaty. Wystawie towarzyszy katalog, na który składają się artykuły dotyczące recepcji romantyzmu we współczesnej literaturze, kulturze i sztuce, napisane przez studentów i absolwentów kierunków humanistycznych. Istotną częścią publikacji są reprodukcje prac artystów.

Wystawa w Folia Concept jest pierwszą częścią projektu w ko-produkcji polsko - niemieckiej, który w październiku będzie miał swoją kontynuację w Galerii Neurotitan w Berline. Celem wystawy jest stworzenie platformy dialogu i wymiany kulturalnej.

W obliczu procesów globalizacji i europeizacji, pytanie o obecność tradycji w naszym społeczeństwie wciąż zyskuje na znaczeniu. Jednakże wymaga ono zrozumienia tożsamości kulturowej w bardziej międzynarodowym kontekście.

Jaki wpływ ma dziś jeszcze romantyzm na mentalność i twórczość młodych ludzi w obu krajach? Co znaczy być dzisiaj romantykiem?

Organizator: Biuro Sztuki polsko-niemieckiej EKSPONAT EKSPRES,

Folia Concept Club

Partnerzy: Born in Europe, Most e.V., availble art, Stowarzyszenie Wystawa a7, Galeria Neurotitan, Lokator, Bunkier Sztuki

Patroni: Uniwersytet Hildersheim (Niemcy), Polski Instytut Kultury (Berlin), FH Potsdam,

Dziennik Polski - "Student"

Wystala realizowana dzieki wsparciu:

Fundacja Polsko - Niemiecka

EU

Fotografie:

Michael Fandel; "Znaki dymne"; (praca video, 31 min., 2005)

Marta Paulat "Łąka", (akryl na płótnie, 110x110 cm, 2004/2005)

bieżąca wystawa

 

wydarzenia

z okazji jubileuszu 30 urodzin - Artiego Grabowskiego

Performance & video art meeting

26 kwietnia 2007

fotoreportaż

Performance & video art meeting to wydarzenie, w którym udział wezmą artyści performance, bardzo aktywni na scenie krajowej i międzynarodowej, ukazujący szerokie spektrum artystycznych postaw.

Performance:

BBB Johannes Deimling - Niemcy

Dariusz Fodczuk - Polska

Grupa SEDZIA GŁÓWNY [Karolina Wiktor & Aleksandra Kubiak] - Polska

Angel Pastor - Hiszpania

Małgorzata Butterwick - Polska

Paweł Kwaśniewski - Polska

Antoni Szoska - Polska

Kenny McBride - Irlandia

Sonia Rammer - Polska

Anna Syczewska - Polska

oraz

video najnowszych produkcji /ToTHSYSTEM/  

Anna Syczewska

Arti Grabowski.

Formułą zdarzenia będzie całonocna prezentacja sztuki w Folia Concept Club 26 kwietnia [czwartek] godz. 19.00

Prowadzącym spotkanie będzie Maciej Adamczyk z teatru Porywacze Ciał z Poznania. 

JUSTYNA SZTELA

NIEWIADOMY Z MIEJSCA POBYTU

wideo instalacja, malarstwo

22 marca, godz. 20 [czwartek]

"Niewiadomy z Miejsca Pobytu" - wywoływanie ducha, instalacja wideo, malarstwo. Praca jest rezultatem badań nad historią miejsca w którym znajduje się Klub Folia Concept oraz próbą zmierzenia się z przeszłością. Wykorzystując archiwalne zdjęcia i dokumenty, Justyna Sztela przywoła postać ,której losy, naznaczone traumą wojenną i doświadczeniem uchodźcy, prowokują pytania o dzisiejszą polską tożsamość i patriotyzm.

Mimo różnorodności wykorzystanych środków głównym tematem prac Justyny Szteli jest tożsamość - nieustanny przymus konfrontacji, nadawania formy: "przetwarzam gotowe, osadzone w konkretnym kontekście obrazy i poprzez deformacje odsłaniam ukryte w nich szaleństwo". Jej motto brzmi: "nic nie jest realne i wszystko jest dozwolone gdyż świat jest tak duży że nie ma niczego czego by nie było".

Grupa artystyczna "Frou Frou"

wernisaż fotograficzny.

WYSTAWA W RAMACH "PROJEKT DESDEMONA"

od 8 marca 2007

fotoreportaż z wernisażu

PROJEKT:

Na przekór wszystkim tym, którzy uważają , iż młodzi ludzie w Polsce nie mają ani pomysłów, ani siły przebicia, powstaje właśnie w Krakowie projekt artystyczny "Desdemona". W Centrum projektu znajduje się polska adaptacja sztuki amerykańskiej laureatki nagrody Pulitzera, Pauli Vogel o tytule "Desdemona", której premiera odbędzie się 31 marca na scenie Teatru Miejskiego Łaźnia Nowa. Całe przedsięwzięcie jest jednak czymś więcej... Pracują nad nim ludzie w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach, których łączy sama idea projektu - naszym zamierzeniem jest trafienie do publiczności, która niekoniecznie jest oswojona z regularnym oglądaniem repertuaru scen teatralnych. Jednym z założeń jest dotarcie do bywalców klubów i pubów, którzy wolą spędzać swój wolny czas podczas dobrej imprezy niż obserwując poczynania aktorów na scenie. Zamierzamy udowodnić, że te dwie rzeczy nie są bynajmniej rzeczami wzajemnie się wykluczającymi. Patronat nad cyklem imprez klubowych w Krakowie objął "Folia Concept Club". W czasie trwania imprezy zaplanowane są pokazy etiud najmłodszego pokolenia operatorów filmowych ze szkół warszawskiej i katowickiej, oraz cykl wystaw i aukcja awangardowej fotografii młodego pokolenia. Nastąpi więc swoista synteza różnych kierunków sztuk takich jak fotografia, sztuka teatralna, muzyka i malarstwo. To odwieczne marzenie towarzyszyło już niejednemu pokoleniu artystów - wśród nich Stanisławowi Wyspiańskiemu, którego aura wciąż unosi się nad Krakowem i... (pół żartem, pół serio) mamy nadzieję, że będzie również mentalnie wspierał naszą inicjatywę.

WYSTAWA:

Prace młodego pokolenia polskich fotografów z Krakowa, Katowic i Warszawy. Fotografie ukazują człowieka "podpatrzonego" w jego prywatnym świecie, albo świecie, który ów człowiek "stwarza" wokół siebie, czy też sam wyznacza w nim swoją rolę. Często to fotograf odkrywa prawdziwe oblicza schowanych za "maskami" modeli pomimo indywidualnej konwencji, różnym stylom i odmiennym sposobem patrzenia na te same obiekty. Odkrycie prawdziwego "oblicza" jest więc możliwe, pomimo tego, że w obiektywie każdego fotografa świat wygląda inaczej...

Finisaż:

15 marca,

godz. 19:00 [czwartek]

20:00 - 21:00 Aukcja fotografii

Prowadzenie Aukcji: ANDRZEJ STARMACH

historyk sztuki, marszand, właściciel czołowej polskiej galerii Starmach Gallery.

21:00 Rozmowa z twórcami Projektu "Desdemona"

(aktorki: Agnieszka Kawiorska, Barbara Kurzaj, Nina Repetowska, reżyser: Daria Woszek, prowadzi prof. Małgorzata Sugiera)

22:00 Muzyczny wieczór

Muzyka - Kacper Ziemianin z towarzyszeniem Piotra Crack off ski'ego (trąbka)

Wizualizacje - Małgorzata Godek


 

informacje galerii

galeria sztukpuk | wydarzenia | galerie | forum-teksty | recenzje | archiwum | linki | kontakt


Copyright by "SZTUK PUK" 2001 - 2006 Kraków , Ryszard Bobek, Filip Konieczny