magazyn sztuki

Galeria Sztuki ATTIS - Ryszard Lachman

ul. Starowiślna 14 - 31-032 Kraków

obok Kinoteatru UCIECHA

telefon  (502) 428 276      

(12) 421 81 90

e-mail: galeria@oprawa.com

http://www.galeria-attis.plPokaż galeria Attis na większej mapie
 nadchodząca wystawa
 bieżąca wystawa

DARIUSZ MILCZAREK

„Wyłonieni światłem”

od 26.09.2013

Na wystawie końcoworocznej w jednej z pracowni ASP w Krakowie zwróciłam uwagę tylko na jeden obraz. Z lekkiego półmroku wyłoniła się postać kobiety w czerwonym płaszczu otoczona ukrytym w cieniu tłumem. Błądziłam wzrokiem szukając klucza do odczytania obrazu, wtedy zapragnęłam dowiedzieć się więcej o autorze i jego malarstwie.

Dariusz Milczarek studiował w pracowni Adama Wsiołkowskiego na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie kontynuuje naukę na Środowiskowych Studiach Doktoranckich w tejże uczelni. Malarz ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia m.in. Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Franciszki Eibisch oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W malarstwie artysty dostrzegalne jest barokowe myślenie o świetle oraz syntetyczne traktowanie postaci. Malarz barwą kształtuje formę, co zbliża go do filozofii koloryzmu. W pracy dyplomowej, pt. Portret światła wskazał, że w obrazie dąży do zderzenia dwóch światów: abstrakcji i realizmu. Artysta inspiruje się sztuką ikon oraz misterium światła. Tenebryzm czyli wyłonienie z ciemnego tła postaci kontrastowym światłocieniem, u malarza jest związany z myśleniem o ludzkiej tożsamości. Cień w obrazie połączony jest z czymś skrywanym w ludzkiej podświadomości.

Na indywidualnej wystawie artysty znajdą się obrazy powstałe w ostatnich latach oraz najnowsze płótna dotąd nieprezentowane. Prace przedstawiają kształtowane intensywnym światłem sceny z udziałem anonimowych postaci. Malarz, w pracy nad obrazami, wykorzystał medium fotografii próbując uchwycić światło, które jak sam określa kształtuje czas i ruch. Powstałe zdjęcia poddał oczyszczeniu, tworząc klucz kompozycyjny wskazując to co najistotniejsze w obrazie. W pracy „Chwila przed, chwila po” oświetlony został wyłącznie gest postaci i lśniąca w dłoniach koperta. Artysta tworzy głównie w technice tempery żółtkowej. Kolory nakładane wielowarstwowo, tworzą barwy zmieniające się w zależności od punktu patrzenia na obraz.

Malarstwo Dariusza Milczarka jest wieloaspektowe, symboliczne i pełne tajemnic. Obrazy artysty trzeba oglądać do oporu, aż wyłonione światłem postaci stworzą historię. Zapraszam na wystawę.

Agnieszka Julia Dudek

 wydarzenia 2013

Mariusz Drohomirecki

„Trzy plenery”

od 11.04.2013

 Mariusz Drohomirecki nieustannie szuka inspiracji w plenerze. Odnajduje ją w roztoczańskim krajobrazie, widokach krakowskich ulic widzianych z dachów kamienic oraz w pełnych słońca włoskich miasteczkach. Podobnie jak koloryści, malarz wywyższył kolor ponad rysunek. Pośpiesznie zanotowane w plenerze obrazy artysta kończy w pracowni. Tam powstają powoli, warstwa po warstwie, tworząc mięsistą materię.

Artysta studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom obronił w pracowni prof. Jana Szancenbacha w 1995 roku. W kolejnym roku otrzymał medal i dyplom Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Uczestniczył w plenerach organizowanych przez znanego kolekcjonera Krzysztofa Musiała w jego posiadłości w Prowansji.

Na wystawie zobaczymy obrazy inspirowane krajobrazami trzech krajów: Włoch, Czarnogóry i Polski. Obok pejzaży pojawią się również autoportrety z lat 2009-2012. Ze Szczebrzeszyna pochodzi cykl zanurzonych w słońcu sadów z drewnianymi chatkami w tle (Sad na Roztoczu). Artysta posiadał pracownię przy Rynku Głównym w Krakowie, który także jest częstym tematem jego obrazów. Jeden z tych widoków zobaczymy na wystawie. Gorące słońce Włoch pojawia się w obrazach przedstawiające miasteczko Cicerale. Przeciwieństwem dla impresjonistycznych pejzaży są ekspresjonistyczne autoportrety. Tworzone nieprzerwanie od 1993 roku składają się na grupę kilkuset prac. Werystyczne i niemalże karykaturalne stanowią niezwykły malarski dziennik nastrojów i uczuć artysty. Zapraszam na wystawę.

Agnieszka Julia Dudek


Adam Marczukiewicz

Pomiędzy pejzażem a figuracją

od 14 marca 2013

            Pomiędzy lirycznymi krajobrazami a figuralnymi narracjami rozgrywa się malarstwo Adama Marczukiewicza. Wielowątkowość twórczości artysty urzekła mnie kiedy odwiedziłam pierwszy raz jego pracownię, gdzie świetliste płótna pejzaży sąsiadowały z groźnie spoglądającymi postaciami oraz spiętrzonymi kompozycjami bliskimi abstrakcji. Prace te, konsekwentnie tworzą cykle: pejzaży, figuracji, martwych natur i opuncji. Adam Marczukiewicz studiował na Wydziale Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Jana Świderskiego i prof. Zbysława Maciejewskiego. Dyplom obronił w pracowni prof. Włodzimierza Kunza w 1986 roku. Nieocenione lekcje malarstwa pejzażowego oraz realizmu magicznego artysta wykorzystał do stworzenia własnej estetyki. Na prezentowanej wystawie zobaczymy obrazy powstałe na przestrzeni kilku ostatnich lat. Jednym z nich jest praca Zimowe Granie stanowiąca obraz przewodni ekspozycji, z krakowskim pejzażem w tle (widok z pracowni) stanowi zaproszenie do przeniesienia się w świat wspomnień z wyprawy malarza do chorwackiego miasteczka Lovran na półwyspie Istria. Na jednym z obrazów pojawiła się willa Atlanta, w której przebywał Stanisław Witkiewicz. Na innych płótnach, urokliwe zakątki tego miejsca, nasycone południowym słońcem, migoczą feerią barw. Na ekspozycji znajdą się również zaszyfrowane w symbolach i frywolnych niedopowiedzeniach kompozycje z cyklu 622 upadki Bunga zainspirowane książką Witkacego (622 upadki Bunga, czyli Demoniczna kobieta). Na jednym z obrazów, jabłko – owoc pokusy, stanowi „istotny argument” rozmowy, natomiast w innym obietnice zostają porównane do kwiatu dmuchawca. Wszystkie te prace składają się na malarstwo pomiędzy rzeczywistością a wyobraźnią Adama Marczukiewicza. Zapraszam na wystawę.

Agnieszka Julia Dudek 


home | wydarzenia | galeria sztukpuk | galerie | recenzje | forum-teksty | archiwum | linki | kontakt