magazyn sztuki

Galeria Sztuki ATTIS - Ryszard Lachman

ul. Starowiślna 14 - 31-032 Kraków

obok Kinoteatru UCIECHA

telefon  (502) 428 276      

(12) 421 81 90

e-mail: galeria@oprawa.com

http://www.galeria-attis.pl


Pokaż galeria Attis na większej mapie
 nadchodząca wystawa
 bieżąca wystawa

Kamil Kuzko

"Kontrola"

od 04.04.2014

Codziennie dokonujemy rewizji naszego wizerunku. Monitorujemy nasze ciało, ubiór, tworząc żywy autoportret. Kontrola nad tym jak widzą nas inni wywołuje poczucie bezpieczeństwa. Analiza wizerunku stanowi temat prac Kamila Kuzko. Artysta ukończył studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz studia doktoranckie na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni malarstwa prof. Grzegorza Bednarskiego oraz w pracowni rysunku prof. Marka Szymańskiego.

Na wystawie pojawią się prace powstałe głównie w 2013 roku oraz najnowsze dotąd nieprezentowane obrazy. Ukazane postaci pozbawione są twarzy. Ich cechy indywidualne odnajdujemy jednak w atrybutach, które wskazują na kontekst interpretacji. Wyabstrahowane z tła stają się symbolami, tworząc zestaw typów. W pracy przewodniej wystawy - Autoportret ze sztalugą w tle, postać artysty została poddana wszechogarniającej cenzurze jaką może doświadczyć człowiek - kontroli wszystkich zmysłów.

Agnieszka Julia Dudek

 wydarzenia 2013

Kamila Gruszecka 

„Rabia (Ogród)”

od 21.03.2014

Malarstwo Kamili Gruszeckiej jest odbiciem kobiecej natury, jej lęków i pragnień. Artystka poprzez uchwycenie widzialnego, chce opowiedzieć o tym co wewnątrz. Przedstawia strój, by ukazać nagość, natomiast ciało by opisać duszę. Artystka urodziła się w 1989 roku. Obecnie studiuje na V roku malarstwa w pracowni prof. Leszka Misiaka w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Malarka, mimo młodego wieku może pochwalić się udziałem w kilkunastu wystawach zbiorowych.

Twórczość Kamili Gruszeckiej łączy w sobie abstrakcję i fotorealizm. Praca nad obrazami jest wieloetapowa. Wstępne szkice obrazów powstają w formie kolaży. Zrodzona wówczas kompozycja zostaje przełożona na materię płótna i farb. Abstrakcja ornamentu wypełniającego przestrzeń obrazu skontrastowana jest z realizmem. Postacie kobiet na obrazach to swoiste autoportrety, które jak wskazuje autorka dążą do anonimowości i są wyłącznie środkiem do stworzenia symbolu człowieka. Wśród artystycznych inspiracji wymienia sztukę Jessicy Tremp i Adriany Czernin.

Wystawa w Galerii ATTIS jest pierwszą indywidualną wystawą artystki, na której zobaczymy obrazy powstałe na przestrzeni ostatniego roku oraz najnowsze dotąd nieprezentowane prace. Ubrane w ornament postacie kobiet-kwiatów tworzą ogród pełen zmysłowej tajemnicy. W języku arabskim imię Rabia oznacza Ogród. Mieniące się intensywnymi barwami prace, łączy motyw wychodzących poza kadr obrazu postaci kobiet. Niczym kwiaty wyrastają z krawędzi płótna. Prezentowany cykl obrazów związany jest zainteresowaniem artystki sztuką turecką oraz statusem kobiety w islamie. Główną inspiracją prac była wywołująca skandal w krajach muzułmańskich książka „Smak miodu” syryjskiej autorki Salwy an-Nu'ajmi. To ona natchnęła ją do połączenia ornamentu, koloru i kobiety.

Obraz przewodni wystawy „Galija (Pachnąca)” zapoczątkował cykl. Jak zaznacza artystka, kobieta z obrazu to Tulipan. Malarka wyjaśnia, że biały tulipan jest symbolem niewinności i czystości, przymiotami z którymi powinny być utożsamiane tureckie kobiety. Artystka podkreśla, że kobiety przywdziewają maski: „Chowają twarze, jak gdyby to, co można by było z nich wyczytać, było bardziej wstydliwe niż nagie ciała”. Zasłonięte ornamentem kobiety-kwiaty, zawieszone w przestrzeni, nasycone kolorem i zmysłowością tworzą wonny ogród Kamili Gruszeckiej. Zapraszam na wernisaż.

Agnieszka Julia Dudek 


home | wydarzenia | galeria sztukpuk | galerie | recenzje | forum-teksty | archiwum | linki | kontakt